Anka Yemek

Kalite Politikamız

Kalite Yönetimini bir kuruluş felsefesi olarak benimseyen, "Anka Kalitesi" kavramını "Kaliteli Catering Hizmeti" ile eş anlamlı olarak kullanıp yerleştirmeye çalışan Anka Catering, toplam kaliteyi, Catering sektöründe rekabet gücünü artırmak ve maliyetleri düşürmek için en etkili yöntem olarak kabul etmektedir. Üretim ve Yönetim süreçlerindeki tüm çalışmalarını standartlara uygun olarak belgeleyen Anka Catering kalite politikası sayesinde rekabet gücünü artırmaktadır.

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi'nin üzerine, gıda zinciri boyunca, ilk üretimden başlayarak tüketime kadar gıda güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan ISO 22000 standart belgesi, Helal Gıda Sertifikası, ISO 9001, ISO 14000, ISO 18001 belgelerini de ekleyen Anka Catering, en son COVID-19 Güvenli Üretim Belgesini de sertifikalarının arasına katmıştır.

Anka Catering'de "Kalite Yönetimi", müşteri memnuniyetini sürekli yükseltmek için tedarik aşamasından itibaren başlayan açık, şeffaf ve ölçülebilir bir yöntemle sürdürülür. Tedarik aşamasında başlayan kontroller sonucunda kabul edilen malzemelerin kalitesi, lezzet uzmanı aşçılarımızın maharetli ellerinde üretilen yemeğin lezzet kalitesini, dolayısıyla da müşteri memnuniyetini sağlayacağından, kalite yönetimimiz tedarik aşamasından başlayan ve müşteri memnuniyeti hedefine odaklanan kesintisiz bir süreçtir.